1. Hjem
  2. > Informasjon

Informasjon om toll og avgifter

Velger du å handle fra en utenlandsk butikk, må du selv sørge for å regne ut eventuelle tollkostnader eller avgifter som kommer i tillegg til vareprisen. Nedenfor finner du informasjon som kan hjelpe deg med dette.

Merverdiavgift

Norsk moms på 25% må som regel betales for alle importerte varer. I tillegg kan det komme gebyrer fra tollvesen, post eller ekspressleverandører. Husk at det også skal regnes merverdiavgift på fraktkostnader, i tillegg til produktets pris.

Fritak for toll og avgifter

Bøker, lydbøker og mynter er fritatt for både toll og merverdiavgift dersom disse innføres til bruk i Norge, altså ikke for videresalg. Varer med verdi under kr. 200,- er også unntatt avgiftsplikt ved innførsel. Dette gjelder selve vareverdien, dersom denne overskrider kr. 200,- vil hele beløpet inkludert blant annet frakt kreves merverdiavgift og eventuelt toll for. Fritaket begrunnes med ordlyden fra mval. §5 nr.2:Andre sendinger av verdi under kr 200,-. Fritaket gjelder ikke alkoholholdig drikk, tobakkvarer (..) eller sendinger som utgjør ledd i et postordresalg". Med postordresalg menes salg av varer som skal sendes kjøperen, dersom selgeren i katalog, brosjyre, annonse eller annen markedsføring har tilbudt å sende varen etter skriftlig, telefonisk eller elektronisk bestilling, og kjøperen har bestilt varen på denne måte".

Fortolling og gebyrer

Sendinger som ikke faller inn under det overstående må etter regelen tollbehandles. Noen av transportørene vil også innkreve et fortollingsgebyr for sine tjenester som dekning for merarbeidet med fortollingen. Gebyret kan variere i størrelse. I tillegg kan det komme andre gebyrer fra tollvesen, post eller ekspressleverandører.

Fortoll varene selv!

Fra 2.januar 2003 kan du som privatperson fortolle varer via Internett. Du kan fortolle de fleste varer med verdi fra kr 200,- og til kr 1000,-. TVINN-Internett er en forenklet fortollingsløsning direkte fra din datamaskin via Internett og Tollvesenets elektroniske ekspedisjonssystem. Legg merke til at en del varer ikke kan fortolles via dette systemet, som for eksempel Alkohol og tobakk, mm.

Hva må jeg betale av toll- og merverdiavgift?

Når du kjøper en vare fra utlandet via Internett, blir toll- og avgifter beregnet i det øyeblikket varen kommer fysisk til Norge via f.eks Posten. Posten legger da frem varen for Tollvesenet, som regner ut hvor mye du skal betale i toll og merverdiavgift.

Når alle avgifter er beregnet, sendes varen til ditt postkontor. For dette tar Posten et gebyr på kr. 149,- (Dersom man bruker online fortollingstjeneste blir dette kr. 69,-). Summen du betaler på postkontoret er inklusive alt, dvs. merverdiavgift og gebyrer. Med pakken skal det følge med en kvittering, der alle avgifter du har betalt er spesifisert. Hvis man har en annen speditør; f.eks DHL eller UPS; er det de som tar seg av speditørjobben og legger frem varen for Tollvesenet.

Spesielle regler og unntak

  • Varer som har opprinnelse i EU/EØS-land er vanligvis tollfrie. Dette gjelder ikke mat- og jordbruksprodukter. Fritak for toll gjelder bare hvis man har et "opprinnelsessertifikat" som viser at varen er laget i EU/EØS. Dette må butikken som sender deg varen utstede. I tillegg må Tollvesenet i utførselslandet stemple dette dokumentet. Bøker og trykksaker kan innføres merverdiavgifts- og tollfritt til Norge og det tilkommer dermed ingen ekstra gebyrer ved slike kjøp.
  • Når det gjelder skatt på produktet i opprinnelseslandet, er det vanlig å trekke fra denne når du bestiller en vare. Det er viktig å gjøre butikken oppmerksom på at du bestiller fra Norge. I Europa pleier dette å gå greit, men hvis du bestiller varer fra USA og Asia er det lurt å presisere dette. I USA varierer den såkalte "sales tax" fra stat til stat.
  • Gaver som er sendt fra en privatperson i utlandet til en privatperson i Norge er det verken toll eller merverdiavgift på, såfremt verdien er under kr. 1000,-(per 3. juli 2003). Tollvesenet kan åpne større forsendelser for å sjekke at gaven ikke inneholder en faktura.
  • Hvis du skal kjøpe datautstyr eller programvare i USA, er et viktig å være klar over eksportrestriksjonene gitt av U.S. Export Control. Disse restriksjonene gjelder produkter som inneholder DES-data, fil-kryptering, eller andre teknologier som det er restriksjoner på. En rekke av de store amerikanske soft- og hardwareprodusentene har i tillegg lagt restriksjoner på hvilke produkter som nettbutikkene kan sende ut av landet. Apple, Adobe, Palm, HP og Compaq er noen av disse.
  • På tross av dette finnes det nettbutikker som likevel selger disse produktene til internasjonale kunder. Dermed er det viktig å sjekke at produktet du har bestilt virkelig kan eksporteres. Butikkene pleier å gi en ordrebekreftelse per e-post, der de informerer om de har lov til å sende deg produktet eller ikke. De mer avanserte butikkene gir deg beskjed allerede på nettstedet om produktet kan eksporteres. Vær oppmerksom på at mange amerikanske bedrifter krever forhåndsbetaling av internasjonale kunder.

Tolltariffene

For ulike varegrupper kan det komme toll fra under 1% opp til rundt 15%. Se Tollvesenets oppdaterte side for tolltariffer for detaljerte opplysninger.